Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu

Rak materničnega vratu

Obeležujemo Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu.
Čeprav je rak materničnega vratu med vsemi raki najbolje preprečljiv rak, je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je že leta 2020 lansirala globalno strategijo za odpravo raka materničnega vratu in postavila tri cilje, in sicer 70 % udeležba žensk v presejalnih programih, ustrezno zdravljenih več kot 90 % odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu ter 90 % precepljenost deklic proti humanim papilomavirusom (HPV). Slovenija prva dva cilja že dosega, je pa potrebno, tako kot v številnih drugih evropskih državah, več pozornosti posvetiti cepljenju proti HPV.
Spodbujanje cepljenja proti virusom, ki povzročajo raka, je ena izmed vodilnih pobud Evropskega načrta za boj proti raku.

Zaradi učinkovitega presejalnega programa ZORA se Slovenija uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom raka materničnega vratu.
Program ZORA je državni presejalni program za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu. Namenjen je ženskem v starosti od 20 do 64 let, presejanje pa poteka z odvzemom brisa materničnega vratu.
Ženske v starosti od 20. do 64. leta na vsaka tri leta na svoj stalni naslov prejmejo pisno vabilo, s katerim so vabljene na pregled v ginekološko ambulanto.